ECTACO Info | Negramotnost, Češi mají jedny z nejhorších výsledků ve znalosti cizích jazyků…

Negramotnost, Češi mají jedny z nejhorších výsledků ve znalosti cizích jazyků ve srovnání s ostatními evropskými státy.

Téměř 54 % Čechů by se v cizině ztratilo a neuměli by si říct o pomoc. Neovládají totiž ani jeden cizí jazyk. Překvapivě se nedomluvilo ani 23 % vysokoškoláků, kteří se cizí jazyk učili po celou dobu studia.

Slovnik: Partner ECz 900T Deluxe
Slovnik: Partner ECz 900T Deluxe

Prim hraje angličtina, kterou se učí přes 90 % dětí. Konverzaci na jednoduché téma s rodilým mluvčím by měli zvládnout žáci devátých tříd. Praxe tomu však neodpovídá. Anglicky se „docela dobře“ domluví jen 27 %, německy pak 22 % lidí.

Polovina Čechů se domluví jen česky, maturanti jsou na úrovni začátečníků

Cizí jazyky se Češi učí často už od mateřské školy, schopnost komunikovat jinak než v mateřštině tomu ale zdaleka neodpovídá. Shodují se na tom průzkumy i učitelé jazyků, kteří mají vlastní smutné zkušenosti s „věčnými začátečníky“.

Žádným cizím jazykem se nedomluví 54 procent Čechů, jeden cizí jazyk ovládá 27 procent obyvatel. Ukázal to výzkum Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA) zveřejněný na sklonku loňského roku.

Pro zaměstnavatele je nejdůležitější vzdělání a praxe

Nejčastějším požadavkem na zaměstnance je adekvátní vzdělání a odborná praxe.  Za velmi důležitou považuje většina zaměstnavatelů i znalost cizího jazyka. U většiny nabídky pracovní příležitosti je komunikace  anglického či německého jazyka podmínkou! Komunikace v cizím jazyce je dnes již standartním požadavkem zaměstnavatele.

Češi musí hledat nové a efektivnější formy jazykové výuky

I přesto, že Češi ročně investují více jak 3 miliardy korun do jazykového vzdělávání, stagnují ve studiu cizích jazyků. Dle údajů ČSÚ 50% všech Čechů studující cizí jazyky stagnuje, 24% lidí se dokonce výrazně zhoršuje a pouze 26% všech studentů se zlepšuje. Hlavní příčinou této nízké vzdělanosti je, že Češi nepřicházejí do styku s mluveným slovem v cizím jazyce. Proto je pozitivní investovat do produktů, který Vám gramaticky přeloží daný jazyk a vysloví lektorem.

Mezi Čechy panuje široká shoda v tom, že je důležité, aby se lidé učili cizí jazyky. 73 % občanů uvádí jako hlavní důvod, proč by populace měla kromě své mateřštiny získat znalosti ještě jiných jazyků, lepší pracovní příležitosti. 38 % respondentů uvádí jako motiv, proč by se měli lidé učit jazyky, celosvětovou rozšířenost daného jazyka. Prakticky nikdo (0,4 %) se nedomnívá, že není důležité učit se jazyky.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: