Slovnik ECTACO | Firmy vyžadují znalost cizího jazyka. Hlavně angličtiny.

Autor: MF DNES

 

 

 

Investovat do studia cizího jazyka se vyplatí. Až tři čtvrtiny zaměstnavatelů v Česku požadují po uchazečích o práci znalost cizího jazyka. Nejčastější poptávka je po angličtině.

Tři čtvrtiny zaměstnavatelů v Česku požadují po uchazečích o práci znalost cizího jazyka, nejčastěji angličtiny

Až 75 procent zaměstnavatelů, kteří nabízeli v prvním pololetí tohoto roku práci, požadovalo znalost cizího jazyka. Podíl uchazečů, kteří tuto podmínku splňují, je však u některých jazyků nižší. Údaje zveřejnil pracovní portál Profesia.cz.

Firmy chtějí především zaměstnance s angličtinou

Zaměstnavatelé nejčastěji požadují angličtinu, uvedena byla celkem v 70 procentech zveřejněných nabídek. Na druhém místě je německý jazyk, který firmy poptávaly v 18 procentech nabídek práce.

Třetím nejžádanějším cizím jazykem ze strany zaměstnavatelů je slovenština. Až po ní následují světové jazyky – francouzština, španělština, italština a také ruština.

Mnozí ovládají jen základy cizího jazyka

Angličtina je sice nejrozšířenějším cizím jazykem, který ovládají uchazeči o práci, ale jejich počet pracovnímu trhu nestačí. Znalost angličtiny uvedlo ve svých životopisech 57 procent uchazečů. Převládají mezi nimi mírně pokročilí a lidé se základní znalostí angličtiny.

„Umím německy“ píše v inzerátech 41 procent žadatelů o práci, z toho 22 procent uvádí, že ovládá jen základy. Třetím nejrozšířenějším cizím jazykem je ruština, jíž hovoří 16 procent uchazečů. Následují francouzština, slovenština a italština.

„Výrazný nesoulad mezi nabídkou a poptávkou v ovládání cizích jazyků je u ruštiny. Mnozí uchazeči ji uvádějí v životopisech, ale firmy ji požadují v minimálním počtu případů. Rozdíl je znatelný také u němčiny. Její znalost uvádí 41 procent uchazečů o práci, ale vyžaduje ji jen 18 procent firem,“ dává čísla do souvislostí Lucie Burianová z pracovního portálu.

Zaměstnavatelé v České republice jsou ohledně jazykových znalostí uchazečů náročnější než ti ze Slovenska a Maďarska. Znalost libovolného cizího jazyka vyžaduje v Maďarsku 65 procent a na Slovensku 62 procent firem.

www.cz-slovnik.cz

www.ectacoinc.cz

ECTACO Info

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: