Schopnost domluvit se cizím jazykem je dnes jedním z hlavních faktorů…ECTACO

ECTACO ČR

Schopnost domluvit se cizím jazykem je dnes jedním z hlavních faktorů, které  významně ovlivňují úspěch a spokojenost jak v profesním, tak i osobním životě. Pro národy, jejichž jazyky nepatří mezi ty „světové“, to platí dvojnásob.

V České republice v současnosti více než polovina obyvatel žádný druhý jazyk  neovládá, i když je nutné zmínit, že úroveň znalosti cizích jazyků se podle  lektorů jazykových škol stále zlepšuje.

Vůle ke studiu je malá

Jak vyplynulo z výsledků loňského sociologického výzkumu Institutu pro  sociální a ekonomické analýzy (ISEA) – schopnost a vůle učit se jazykům není v Česku příliš velká, přestože si lidé důležitost znalosti cizích jazyků uvědomují.

 

 

 

Jedním jazykem (mimo mateřštiny) se v České republice domluví 27 %, dvěma  jazyky 14 % a třemi nebo více jazyky 5 % dotázaných obyvatel. Nejčastěji lidé  ovládají angličtinu, druhým jazykem je němčina. Mezi oběma jazyky u nás existuje  velká spojitost, neboť z těch, kdo mluví dobře anglicky, 44 % mluví dobře i  německy a naopak z těch, kdo mluví dobře německy, 54 % mluví dobře i  anglicky.

Znalost jazyků pomáhá při hledání práce

Znalost jazyka je v současné době velmi důležitá zejména pro pracovní  uplatnění, ale podle lingvistů přináší člověku užitek i v jiných oblastech.  Například posiluje argumentační dovednosti, obecně pomáhá zlepšit studijní  výkon, a také posiluje a zároveň „otevírá“ mysl.

 

Jazykové znalosti uplatníte nejen v práci, ale také při cestování, studiu,  poznávání historie i při svých zájmech apod. Způsobů, jak se cizí jazyk naučit  je řada, záleží na vůli a na tom, co vám vyhovuje.

Ani v dospělosti není pozdě

Pro dospělé není zvládnutí cizího jazyka jednoduché. Vyžaduje to spoustu času, práce, píle a neustálé motivace. Ale dá se to zvládnout. Počáteční nadšení  mnohdy rychle opadne, a tak se velká většina dospělých často stává věčnými  začátečníky.

 

Neházejte ale flintu do žita; pokud se do toho chcete znovu pustit, zapomeňte  na negativní zkušenosti a zkuste to znovu. Ostatně, i když začínáte už poněkolikáté, věřte tomu, že se neustále posouváte dál a dál. Při každém novém  začátku si totiž prohlubujete dříve nabyté znalosti a k nim přidáváte něco  nového.

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: